Executive Committee
President: Bobby Green
1st Vice President: Dr. Judson LeCompte
2nd Vice President: Dr. Cheryl Boyer
Director 1-year: Michael Roe
Director 1-year: Leanne Kenealy
Director 2-years: Dr. Anthony Witcher
Director 2-years: Matthew Sawyer
Past President: Brie Arthur
Secretary/Treasurer:
Donna Foster
Editor:
Dr. Fred Davies
Digital Communications Director:
Laura Barth
International Delegate: Laura Miller
International Alternate Delegate:
Brie Arthur

Long Range Site Committee
Chair 1-year (AL): Dr. Jeremy Pickens
Vice Chair 2-years: Dr. Tim Smalley
3 -years (NC): Dr. Elizabeth Riley
4-years (OK): Dr. Cheryl Boyer
4-years:
Dana Massey
5 years: TBA
Past President: Brie Arthur

Charlie Parkerson Student Research Competition

Dr. Mack Thetford

Meadows Award Selection Committee
PPPPres 1-year: Dr. David Creech
2019 Winner 1-year: Robert Black
PPPres 2-years: Elliott Hallum
2020 Winner: Dr. Gary Knox
PPres: Brie Arthur

Education Endowment

Editor: Dr. Fred Davies
Education Chair: Dr. Mack Thetford
1st VP: Dr. Judson LeCompte
International Alternate: Laura Miller
Secretary/Treasurer: Donna Foster
2019 Fellow:
Dr. Donna Fare
2019 Fellow: Dr. Allen Owings

Fellows Screening Committee
Chair 2nd VP: Dr. Cheryl Boyer
1-year: Dr. Mengmeng Gu
2-years: Lee Ivey
3-years: Shea Keene

Audit Committee
Chair (Past Pres)1-year: Brie Arthur
President 2-years: Bobby Green
International Del. 1-year: Tom Saunders

Finance Advisory Committee

Chair - 1-year: Blake Jones
2-years: Richard May
3-years: Maarten van der Giessen

Nomination Committee
PPP Pres - 1-year: Dr. David Creech
PP Pres - 2-years: Elliott Hallum
Past Pres - 3-years: Brie Arthur

Dr. Vivian Munday Work/Scholarship Selection Committee

Facilitator: Dr. Mack Thetford
2019 Fellow - 3-years: Dr. Donna Fare, Dr. Allen Owings
2018 Fellow - 2-year:Dr. Sandy Willson, Dennis Niemeyer
2017 Fellow - 1- year: Buddy Lee

Sponsorship Committee

Chair 2nd VP: Dr. Cheryl Boyer
Local Site Chair: Dr. Tim Smalley
1-year Director: Michael Roe
1-year Director: Leanne Kenealy

Secretary/Treasurer, Editor, and Digital Communications Director Review Committee

Chair, Past President: Brie Arthur
2-year Director: Dr. Anthony Witcher
2-year Director: Matthew Sawyer

Membership Communications Committee
Chair: Digital Communications Director Laura Barth
Secretary/Treasurer: Donna Foster
International Alternate Delegate: Brie Arthur
1st VP: Dr. Judson LeCompte
2nd VP:Dr. Cheryl Boyer
1-year Director: Leanne Kenealy, Michael Roe
2-year Director: Dr. Anthony Witcher, Matthew Sawyer
3-year (GA): Justin Schultz
4-years (GA): Rhonda Helvick
Member at Large: Eric Shealy

Appointed Positions

Secretary/Treasurer: Donna Foster
Editor: Dr. Fred Davies
Digital Communications Director: Laura Barth