Leadership

Committees

Membership Chairman

Chair 1-year Director
Dr. Judson LeCompte
1-year Director

David Nizinski
2-year Director

Leanne Kenealy
2-year Director

Michael Roe
1-year (OK)
 
Elizabeth Page
2 -years (AL)

Brandon Stokley
3-years (NC)
 
Lis Meyer
4-years (GA)

Randy Braddy


Long Range Site committee

Chair 1-year
Dr. Allen Owings (LA)
Vice Chair 2-years

Dr. Todd Lasseigne
3 -years

Dr. Jeremy Pickens
4-years

Dr. John Ruter
Dr. Matthew Chappell
5 years

Dr. Elizabeth Riley
Dana Massey
Past President
Elliott Hallum


Charlie Parkerson Student Research Competition
Dr. Mack Thetford


Meadows Award Selection Committee

PPPPres 1-year
Kevin Gantt
2018 Winner 1-year

Buddy Lee
PPPres 2-years

Dr. David Creech
2019 Winner 
TBA
PPres 
Elliott Hallum

Education Endowment

Editor
Dr. Fred Davies
Education Chair
Dr. Mack Thetford
1st VP
Bobby Green
International Alternate
Laura Miller
Secretary/Treasurer
Donna Foster
2019 Fellow
TBA


Fellows Screening Committee

Chair 2nd VP
Dr. Christine Coker
1-year
Blake Jones
2-years
Dr. Todd Lasseigne
3-years
Dr. Cheryl Boyer


Audit Committee

Chair ( Past Pres) 1-year
Elliott Hallum
President 2-years
Brie Arthur
International Del. 1-year
Tom Saunders


Finance Advisory Committee

Chair - 1-year
Dr. Jim Robbins
2-years
Blake Jones
3-years
Richard May


Nomination Committee

PPP Pres - 1-year
Kevin Gantt
PP Pres - 2-years

Dr. David Creech
Past Pres - 3-years

Elliott Hallum


Dr. Vivian Munday Work/Scholarship Selection Committee

Facilitator
Dr. Mack Thetford
2016 Fellow - 3-years

Dr. Sandy Wilson
Dennis Niemeyer
2015 Fellow - 2-year

Buddy Lee

2014 Fellow - 1- year
Dr. John Ruter


Sponsorship Committee

Chair 2nd VP
Dr. Christine Coker
Local Site Chair
Dr. Todd Lasseigne
1-year Director

Dr. Judson LeCompte
1-year Director

David Nizinski


Secretary/Treasurer and Editor Review Committee

Past President
Elliott Hallum
2-year Director

Leanne Kenealy
2-year Director
Michael Roe

Technical Communications Committee

Chair 2nd VP
Dr. Christine Coker
International Alternate Delegate
Laura Miller
2-year Director
Leanne Kenealy
Member at Large
Lindsay Day
Web Manager
Laura Barth
Secretary/Treasurer
Donna Foster
Social Media
Brie Arthur

Appointed Positions

Secretary/Treasurer
Donna Foster
Editor
Dr. Fred Davies
Web Manager
Laura Barth